Jak nie bać się dentysty? Poradnik dla pacjentów - Dentyści

Gabinet dentystyczny Zabrze

Wielofazowe leczenie zębów

Wielofazowe leczenie zębów jest bardzo trudne, jednak, jeżeli jest przeprowadzane przez dobrych specjalistów może być naprawdę skuteczne. Takie leczenie zębów zwykle jest leczeniem kanałowym, które w razie niepowodzenia może wiąz

Jak nie bać się dentysty? Poradnik dla pacjentów - Dentyści Gabinet dentystyczny Zabrze
ać się z potrzebą przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub ekstrakcji zęba. Skomplikowane zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są również po przebytych urazach szczękowych oraz w momencie, gdy zęby zaczynają zabierać sobie nawzajem miejsce. Dlatego pacjent musi zostać bardzo dobrze przygotowany do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Również w przypadku zabiegów wstawiania sztucznych zębów bardzo ważne jest dobre przygotowanie pacjenta do zabiegu.


Przebarwienia szkliwa

Dbanie o swój wygląd jest czymś zupełnie normalnym. Wychodzimy z domu schludnie ubrani, dbamy o uczesanie, wygląd naszej cery, a nawet stan paznokci. Mimo to czasem pojawia się defekt, którego nie potrafimy sprytnie zamaskować. Może nim być przebarwienie szkliwa wynikające chociażby ze zbyt częstego spożywania kawy czy niedostatecznej higieny jamy ustnej.

W tej sytuacji powinniśmy umówić się na konsultacje z dentystą. Dzięki temu uzyskamy szczegółowe informacje o źródle naszego problemu oraz możliwych sposobach radzenia sobie z nim. Niechciany odcień zębów nie jest w dzisiejszych czasach czymś, czego nie da się pokonać – to jedynie kwestia zastosowania odpowiednio dobranych zabiegów.

Wprawdzie nie można nam zagwarantować tego, że po zaledwie dwóch wizytach w celu usuwania przebarwień uzyskamy w pełni satysfakcjonujące nas rezultaty, ale z pewnością należy założyć, że każde szkliwo da się przywrócić do przyjemnego dla oka, śnieżnobiałego stanu. Wystarczy poprosić o pomoc profesjonalistę.


Ogólnie o protezach zębowych

Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne